Wystawy

Jarosław 2011
Wystawa poplenerowa studentów Wydziału Sztuk Wizualnych
Wernisaż: 1 marca (czwartek) godz: 13:00
Czas trwania wystawy: 1 - 16.03.2012
Kuratorzy wystawy: dr Marta Tomczyk, mgr Maciej H. Zdanowicz

 


Położone na Podkarpaciu miasto z długą historią - Jarosław - świadectwo koegzystencji trzech
kultur: Polskiej, Ruskiej, Żydowskiej, niegdyś ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny Galicji stało się na około dwa tygodnie przedmiotem refleksji twórczej studentów Wydziału Sztuk Wizualnych ASP w Łodzi. 
Jego zabytkowa tkanka, obecnie odrestaurowana, nieco cukierkowa i pozbawiona aury przeszłości sprawiła nie lada problem w poszukiwaniu tego, co znamienne dla owego miejsca. Program dydaktyczny pleneru krążył wokół zaproponowanego studentom hasła "Droga - lapidarium". O ile pierwsze pojęcie miało odnieść się do treści samych działań studenckich, to drugie określiło ich formę. Permanentnie prowadzona notacja przeżyć, refleksji, widzianych obrazów zaczęła funkcjonować jako autonomiczne dzieło, dokument doświadczonego
czasu i przestrzeni.


Poruszone zagadnienia:

szkic, zapis, notacja, partytura, zamysł (szkic jak podstawa wszelkiej działalności twórczej);
szkic, a obraz (transpozycja szkicu na obraz malarski, grafikę)
przeżywanie i rekonstruowanie czasu (szkice sekwencyjne, szkice nawarstwiające się i
przenikające);
badanie i rekonstruowanie przestrzeni (fizycznej, sensualnej, mentalnej);
metafora drogi i podróży.

w plenerze udział wzięli:

Błaszczyńska Ewa
Canert Agata
Gromadzka Kaja
Kaczmarek Ludmiła
Lech Katarzyna
Majsner Katarzyna
Morawska Edyta
Pęczak Kaja
Roman Anna
Rynkiewicz Alicja
Serwińska Agata
Sienkiewicz Sylwia
Sulewska Małgorzata
Świstek Katarzyna
Radosław Tomczyk
Wojciechowska Małgorzata
Wójcicka Ewa
opieka dydaktyczna:
dr Marta Tomczyk
mgr Maciej H. Zdanowicz


opieka dydaktyczna:
dr Marta Tomczyk
mgr Maciej H. Zdanowicz






Kartka świąteczna
Wernisaż: 12 grudnia ( poniedziałek ) godz.19.00
Czas trwania wystawy: 12.12.2011- 7.01.2012
Kuratorzy wystawy: ad. Rafał Sobiczewski, Michał Fryc.
Autor plakatu: Paweł Hajncel


Czy ktoś jeszcze dzisiaj wysyła pocztą
kartki świąteczne z życzeniami? Członkowie Stowarzyszenia Kultura Aktywna oraz zaproszeni do projektu goście (niemal wszyscy uczestnicy związani są z Wydziałem Sztuk Wizualnych) postanowili wskrzesić tę, zdawałoby się, archaiczną, ale jakże uroczą formę komunikacji międzyludzkiej. Dzięki "odkurzonej" kartce świątecznej chcemy odnieść się do fenomenu zbiorowego szału celebrowania Świąt Bożego Narodzenia! Każdy twórca przedstawi od jednej do pięciu prac formatu klasycznej lub innej, rzadziej spotykanej kartki świątecznej. Jak zwykle liczymy, że każdy podejdzie do tego wyzwania bardzo indywidualnie, humor i dystans do tematu będą mile widziane! Wernisaż wystawy odbędzie się 12-tego grudnia (poniedziałek) godz.19.00 w Studenckiej Galerii Wydziału Sztuk Wizualnych "Wolna Przestrzeń".















Kryzys
Wernisaż: 9 stycznia
Czas trwania 9-29.01.2012r.
Kurator wystawy: Michał Fryc













Kryzys wystawa w studenckiej galerii wydziału sztuk wizualnych Wolna Przestrzeń. Tematem podjętym przez zaproszonych studentów i studentki z Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych jest sytuacja przełomowa, moment kulminacyjny, który zmienia dotychczasowe życie jednostki. Temat Kryzysu finansowego dominuje w mediach już od 2008 roku, obecnie czekamy na jego drugą falę, która przyjdzie najprawdopodobniej w nowym 2012 roku. Zmaleją pensje, wzrośnie bezrobocie, które wśród młodych ludzi po studiach wynosi prawie 30%. Lecz pytanie na jakie starają odpowiedzieć artyści, biorący udział w wystawie, nie brzmi: jak się z tej sytuacji wykaraskać, jak jej zaradzić? Tylko czym jest Kryzys dla mnie, w moim osobistym wymiarze, i czy w ogóle ma jakikolwiek związek z gospodarką, polityką itd.?




















Corpus
Wernisaż: 10 Luty
czas trwania 10-28.02.2012r.
Kurator wystawy: Sebastian Rozpara




"Corpus est sacrum” (Ciało jest święte)


Ludzka cielesność napawa nas grozą. Groza cielesności sięga głębiej, ponieważ u jej podstaw leży lęk o własne ciało, o naruszenie jego granic.
Człowiek odczuwa ją jedynie tam, gdzie jego wnętrze znajduje ujście na zewnątrz. Może stać się przedmiotem świadomości jedynie tam, gdzie się kończy, gdzie boli - w otwartych ranach, w chwili unicestwienia, w chwili śmierci. Ciało przejawia własną inwencję w aranżacji swego wyglądu.
Ujawnia ono wewnętrzną wielość, stanowi skomplikowaną strukturę.
Kryje w sobie tysięczne możliwości metamorfozy.
Nie bywa doskonale gładkie, ani też nie przestrzega rygorów geometrii. Okazuje się zupełnie niejednorodne, charakteryzują je wszelkie fałdy, zmarszczki, nieciągłości.
Jednak, niezależnie od ludzkich starań, zawsze pozostaje ono „ciałem otwartym”. Jest zmienne, płynne, zdolne do transformacji (wynika to bowiem z jego biologiczności). Choruje, pochłania, wydziela, starzeje się, umiera. Wymyka się społecznym nakazom i wzorom zachowania.
Trzymamy ciało w ryzach, określamy je normami. To, co poza te normy wykracza, zostaje odrzucone. Otwarcie się na to, co inne, odrzucone, na własne ciało, konfrontacja z czymś przerażającym, bo nieznanym, jest trudne i wymagające czasu, ale ważne w doświadczeniu człowieka. Otwarcie może być równoznaczne z chęcią rozwoju i przemian.
Skonfrontowanie się z cielesnymi wydzielinami, specyfiką działania mechanizmów biologicznych, materialną powłoką - pozwala człowiekowi wyrysować własne granice, określić kim/czym jest.
Wystawa ta jest próbą dekonstrukcji. Zmusza do stawiania pytań, na które być może nie sposób znaleźć odpowiedzi.
Czy ma sens przekraczanie granic, naruszanie kulturowych obszarów tabu, poszukiwanie tego co odrzucone?
Przekraczanie granic jest jednak związane z otwarciem – otwarciem na doświadczanie rzeczywistości, na Innych, na to, co odrzucone, na własne ciało, na ciągłe próby odpowiedzi na pytanie: „kim jestem?”.

Uczestnicy wystawy:


Maciej Bohdanowicz
Izabela Cieszko
Anna Katarzyna Domejko
Katarzyna Dudkiewicz
Malwina Gamoń
Natalia Giza
Katarzyna Jędrzejczyk
Roksana Karczewska
Karolina Lebelt
Agata Materowicz
Katarzyna Matoszko
Klementyna Margolis
Sebastian Rozpara
Małgorzata Sulewska
Radek Tomczyk
Kamila Turkowska
Żaneta Zarębska